Podgląd aktualności

Pomysły na garderobę w domu jednorodzinnym - wymiary, porady, projekty 2018-03-28 13:37
Dobrze zaprojektowana garderoba to podstawa codziennej wygody. Pojemna, ergonomiczna i wyposażona w praktyczny zestaw półek oraz szuflad pozwoli zapanować nad wszystkimi ubraniami i pomoże uporządkować domową przestrzeń. Jak ją funkcjonalnie zorganizować oraz na co zwrócić uwagę podczas planowania garderoby? Podpowiada architektka Anna Rucka z Pracowni ARCHIPELAG.

Gdzie najlepiej urządzić garderobę

Garderoba jest miejscem, które powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania domu. - Ważnym aspektem jest lokalizacja garderoby w kontekście bryły budynku. Zajmuje ona zazwyczaj przestrzeń, która jest wynikową rozsądnego rozplanowania takich pomieszczeń, jak sypialnie czy łazienki – zauważa architektka Anna Rucka z Pracowni ARCHIPELAG.

Popularnym i często wybieranym rozwiązaniem jest właśnie garderoba w sąsiedztwie sypialni i przyległej do niej łazienki. W tym przypadku, ciekawym zabiegiem jest stworzenie amfilady sypialnia - garderoba - łazienka lub zaaranżowanie wspólnej garderoby usytuowanej między dwiema sypialniami. Garderoba dostępna dla wszystkich domowników lokalizowana jest zazwyczaj w strefie nocnej z wygodnym dostępem z korytarza.

- Częstym błędem przy rozważaniu obszaru, który ma zająć garderoba jest zwracanie uwagi jedynie na powierzchnię widoczną na rzucie – trzeba spojrzeć na całość przestrzennie. Na etapie planowania dobrze jest przemyśleć, jak wysoka jest ścianka kolankowa oraz jaki jest kąt nachylenia dachu, aby nie okazało się, że w rezultacie stworzymy garderobę, w której niemożliwy będzie montaż szafy z drążkami do przechowywania dłuższej odzieży. Dobry projekt pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał wnętrza, dzięki czemu pod skosami możemy zyskać sporo przestrzeni na półki i szuflady – podpowiada architektka.

Lokalizacja garderoby w domu – projekty

Przykład 1. Projekt domu parterowego Glen II G1


W skrzydle strefy nocnej (3 sypialnie + łazienka) duża szafa-garderoba w korytarzu dostępna dla wszystkich domowników + szafa-garderoba w jednej z sypialni. Praktyczny układ, w którym można zastosować wygodne rozwiązania systemowe – pantografy, wysuwane kosze, segregatory na akcesoria typu paski i krawaty. W tym przypadku sprawdzą się także drzwi przesuwne, które pozwolą zaoszczędzić przestrzeń.

Przykład 2. Projekt domu z antresolą EX 18 G2 ENERGO PLUS


Pojemne szafy-garderoby w wiatrołapie i holu (wygodne miejsce na kurtki, płaszcze, sprzęt sportowy, buty). Sypialnia na parterze z własną łazienką i dużą garderobą z oknem pionowym, naprzeciwko którego można umieścić lustro i komfortowo mierzyć rzeczy. Na poddaszu w strefie nocnej, w każdej z trzech sypialni miejsce na dużą szafę-garderobę.

Przykład 3. Projekt domu z poddaszem użytkowym Daniel VI G2


Bardzo ciekawie usytuowana garderoba w głównej sypialni na poddaszu – przestronna, półotwarta oddzielna dla męża i żony, estetyczna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Ponadto wszystkie sypialnie na poddaszu wyposażone w praktyczne szafy-garderoby.


Polub nas na facebooku! Takidom.pl

Źródło: onet.pl


« Powrót