Podgląd aktualności

Rozkładany stół - idealny do małego salonu 2019-08-27 16:16

Stół niezbędny jest w każdym mieszkaniu. Powinien być funkcjonalnym i estetycznym elementem wyposażenia, przy którym spotyka się codziennie podczas wspólnego posiłku cała rodzina, przy nim organizujemy rodzinne uroczystości i spotkania z przyjaciółmi. Jaki stół sprawdzi się w małym salonie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy!

Stoły rozkładane do małych salonów

Masz niewiele miejsca w salonie lub jadalni, a zależy Ci na meblu, przy którym wygodnie zasiądzie cała rodzina? Chcesz wstawić do pomieszczenia dodatkowy mebel, ale robi się coraz ciaśniej? Strzałem w dziesiątkę będzie stół rozkładany! To praktyczne i bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się we wnętrzach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.


Przy stole każdy powinien mieć do dyspozycji powierzchnię o wymiarach prostokąta 60x40 cm. Wysokość stołu powinna z kolei znajdować się w przedziale ok. 70–75 cm, a siedziska powinny być umiejscowione ok. 30 cm poniżej blatu stołu. Decydując się na duży, sześcioosobowy stół w salonie potrzebujemy sporo wolnego miejsca.


Sprytnym rozwiązaniem, które spełni potrzeby większej rodziny, zda egzamin podczas rodzinnych spotkań i pozwoli zaoszczędzić miejsce, będzie model rozkładany. Taki model zagwarantuje po rozłożeniu wygodę, długość jego blatu po rozłożeniu sięga w zależności od modelu od 165 cm do 190 cm.


Jaki kształt rozkładanego stołu wybrać?

Kwadratowy, prostokątny, owalny czy okrągły? Wybierając, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujemy, tak, żeby mebel był funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Dziś pod lupę bierzemy rozkładane modele stołów, o jakie najczęściej pytacie.

Okrągły stół rozkładany wymaga największej ilości miejsca – każdy, kto przy nim zasiada powinien czuć się swobodnie. Stołu z całą pewnością nie ustawimy w kącie, ani przy ścianie – nie będzie to funkcjonalne rozwiązanie. Okrągły stół najlepiej prezentuje się na środku salonu lub jadalni, wybierajmy go więc do większych pomieszczeń.
Ogromną zaletą okrągłego stołu jest możliwość swobodnej rozmowy ze wszystkimi osobami, które przy nim siedzą, będzie również wygodny podczas gier planszowych oraz karcianych.


Prostokątny lub kwadratowy mebel ma tę przewagę w stosunku do okrągłego, że będzie lepszy dla licznej rodziny, doskonale sprawdzi się w małych salonach. Jeśli nie używamy go zbyt często, rzadko przyjmujemy gości śmiało możemy go ustawić bliżej ściany lub kąta pomieszczenia. Taki kształt stołu pozwala na wygodne podawanie sobie talerzy i półmisków.


Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Powinien być praktyczny, solidnie wykonany i ładny. Najbardziej praktyczny będzie drewniany stół rozkładany, w każdej chwili możemy zmienić go w pokaźnych rozmiarów mebel.


Jeśli często zapraszasz gości postaw na dębowy stół rozkładany, jest trwały i odporny na uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest także stół z dostawkami, pod warunkiem, że mamy je gdzie przechowywać.


Świetnym wyborem będzie drewniany stół o grubych nogach, z widocznymi słojami, który doda wnętrzu elegancji i stylu, sprawdzi się we wnętrzach klasycznych i rustykalnych. Do wnętrza loftowego dobrze wybrać stół z blatem z drewna i metalowymi nogami.


W przypadku stołu rozkładanego mamy różne mechanizmy rozkładania. Najprostszy jest model z blatem z dwóch części równej wielkości, po ich przesunięciu, stół przypomina otwieraną książkę. Blaty mogą mieć także symetryczne i asymetryczne rozsuwane boki. Po rozsunięciu, z pod spodu wyciągamy dodatkową nakładkę i wypełniamy lukę. Przy takim stole zmieści się nawet 10 osób.

Nie lada wyczynem jest stworzenie aranżacji nowoczesnej, a jednocześnie eleganckiej. My mamy na to niezawodny sposób. Niepowtarzalnego charakteru we wnętrzu doda biały stół, szczególnie z błyszczącą, lakierowaną powierzchnią, który sprosta wymaganiom każdego miłośnika designu.


Jak urządzić piękną jadalnię? - inspiracje


W sklepach znajdziemy mnóstwo białych stołów w wersji rozkładanej. Doskonale sprawdzą się one w niedużych kuchniach, salonach lub jadalni. W razie niezapowiedzianej wizyty gości, rozłożenie blatu zajmie dosłownie chwilę. Nowoczesne stoły rozkładane wyposażone są w ciche i lekko działające prowadnice, dzięki czemu z rozłożeniem mebla poradzi sobie jedna osoba.


Stół rozkładany biały łatwo utrzymać w czystości, błyszczącą powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, na bieli także nie widać zacieków i kurzu.

Źródło: czterykaty

« Powrót