Podgląd aktualności

Nie ma kryzysu na rynku nieruchomości, a ceny mieszkań mogą wkrótce wzrosnąć – stwierdzili zgodnie eksperci na EKF 2020-07-21 13:13

Pandemia wywołała pewne perturbacje na rynku nieruchomości, ale nie wywoła na nim kryzysu. Ceny mieszkań nie pójdą znacząco w dół – uważają eksperci, którzy brali udział w Europejskim Kongresie Finansowym.

Negatywny efekt pandemii może być widoczny ewentualnie w segmencie nieruchomości handlowych – stwierdzili zgodnie eksperci podczas X Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbywa się online w dniach 15-17 czerwca.


Nieruchomości handlowe w najtrudniejszej sytuacji

Podczas panelu pt. „Pokryzysowe scenariusze dla rynku nieruchomości” Michał Sapota z think tanku HRE Investments podkreślał, że na razie nie widać tąpnięcia na rynku nieruchomości w związku z pandemią i kwarantanną. „Oczywiście, on odczuł w pewnym stopniu kwarantannę. Wydaje mi się jednak, że w średnim i długim terminie w deweloperce wszystko wróci do normy” – stwierdził.

Jego zdaniem, porównania obecnej sytuacji z kryzysem 2008 roku są kompletnie nietrafione. „W poprzednim kryzysie pieniądze trafiały do banków, a teraz trafiają bezpośrednio do osób i firm. Dzięki temu nieruchomości, jeśli chodzi o ceny, zachowują się dobrze, na tle gospodarki. Negatywny efekt pandemii może być widoczny ewentualnie w segmencie nieruchomości handlowych” – stwierdził Sapota.

Również Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, członek zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, podkreślała, że nie widać kryzysu na rynku nieruchomości. „Budowy się nieco opóźnią z uwagi na to, że urzędy przez 2 miesiące były niemal nieczynne. Ale nie ma problemów na rynku nieruchomości biurowych, nie widać masowych renegocjacji umów, parcia na obniżki czynszów. W najlepszej kondycji jest rynek magazynowy” - powiedziała.

Podobnie jak Sapota, przyznała, że w najgorszej sytuacji znalazł się segment nieruchomości handlowych. „Korekta na rynku nieruchomości handlowych przyszła już przez pandemią. Ten rynek powoli się rozkręca. Trudno powiedzieć, kiedy odwiedzalność galerii powróci do poziomu sprzed kwarantanny. Uważam, że większość sieci handlowych poradzi sobie dzięki sprzedaży online” - stwierdziła.

« Powrót